SUGAR LAND, Texas (AP) — Texas Association of Basketball Coaches high school rankings for the week of Jan. 2:
GIRLS PUBLIC
Class 6A

Class 6A

1. Coppell, 24-1; 2. SA Northside Clark, 16-3; 3. Humble Summer Creek, 21-2; 4. Austin High, 19-3; 5. Denton Braswell, 17-3; 6. Pearland, 20-3; 7. DeSoto, 11-4; 8. SA Northside Brennan, 19-4; 9. South Grand Prairie, 14-6; 10. SA Northside Harlan, 17-3; 11. Lewisville Flower Mound, 20-2; 12. Fort Bend Austin, 20-1; 13. Katy, 20-1; 14. Tomball Memorial, 20-5; 15. Fort Bend Hightower, 17-2; 16. Allen, 18-5; 17. Beaumont Westbrook, 19-2; 18. Lewisville Hebron, 18-4; 19. Mansfield Legacy, 17-5; 20. Southlake Carroll, 17-3; 21. Cedar Hill, 11-8; 22. Mansfield Lake Ridge, 18-7; 23. Houston Westfield, 11-3; 24. Cibolo Steele, 15-10; 25. Laredo United South, 18-5.

Class 5A

1. Lubbock Monterey, 18-3; 2. Mansfield Timberview, 23-3; 3. Amarillo High, 23-3; 4. SA Wagner, 13-4; 5. Lubbock Cooper, 17-5; 6. Argyle, 19-3; 7. Pflugerville Hendrickson, 20-4; 8. Pflugerville, 18-5; 9. Lamar Fulshear, 16-4; 10. Buda Hays, 23-3; 11. FW Brewer, 17-3; 12. Mont Belvieu Barbers Hill, 19-5; 13. McKinney North, 17-5; 14. Mount Pleasant, 20-0; 15. CC Flour Bluff, 22-3; 16. Frisco Memorial, 14-7; 17. Midlothian Heritage, 19-6; 18. Manvel, 18-7; 19. Boerne Champion, 18-5; 20. EP Chapin, 18-4; 21. Lubbock Coronado, 16-8; 22. Liberty Hill, 20-5; 23. Montgomery, 16-6; 24. Frisco Liberty, 11-8; 25. Edinburg Vela, 14-4.

Class 4A

1. Glen Rose, 25-1; 2. Fredericksburg, 22-2; 3. Boerne, 20-1; 4. Waco La Vega, 20-5; 5. Canyon, 16-3; 6. Levelland, 20-3; 7. Hardin-Jefferson, 17-5; 8. Stephenville, 22-2; 9. Geronimo Navarro, 22-4; 10. Beeville Jones, 15-4; 11. Sunnyvale, 19-5; 12. Sanger, 17-5; 13. Seminole, 17-7; 14. Bishop, 21-4; 15. Silsbee, 18-3; 16. Paris North Lamar, 15-5; 17. Kennedale, 10-9; 18. Canton, 21-4; 19. Madisonville, 20-3; 20. Godley, 17-6; 21. Royal-Brookshire, 14-6; 22. Navasota, 22-4; 23. Van Alstyne, 15-6; 24. Houston Yates, 12-0; 25. Bay City, 19-1.

Class 3A

1. Fairfield, 21-2; 2. Tuscola Jim Ned, 20-1; 3. Holliday, 16-3; 4. Mexia, 22-1; 5. Pottsboro, 20-3; 6. Peaster, 16-5; 7. Boling, 16-3; 8. Lorena, 19-4; 9. Wall, 16-3; 10. Brock, 20-4; 11. Nacogdoches Central Heights, 9-4; 12. Gunter, 15-5; 13. Winnsboro, 16-8; 14. Rio Hondo, 14-3; 15. Edgewood, 16-7; 16. Shallowater, 8-6; 17. WF City View, 15-6; 18. Columbus, 14-4; 19. Lyford, 14-8; 20. Hallettsville, 14-4; 21. El Maton Tidehaven, 17-5; 22. Cotulla, 15-3; 23. Merkel, 16-5; 24. Hondo, 18-6; 25. Mount Vernon, 8-6.

Class 2A

1. Nocona, 22-0; 2. New Home, 17-4; 3. Lipan, 19-3; 4. Chireno, 21-2; 5. Tenaha, 21-2; 6. Skidmore Tynan, 24-2; 7. La Rue La Poynor, 18-2; 8. Farwell, 19-3; 9. Ropesville, 18-3; 10. Martins Mill, 11-5; 11. Evadale, 19-4; 12. Gruver, 13-5; 13. Weimar, 12-5; 14. Panhandle, 15-7; 15. Goldthwaite, 11-0; 16. Sundown, 15-5; 17. Windthorst, 16-2; 18. Quanah, 14-5; 19. Dallardsville Big Sandy, 19-3; 20. Seymour, 15-3; 21. Cisco, 13-5; 22. Roscoe, 10-1; 23. Muenster, 16-6; 24. Woden, 15-6; 25. Falls City, 18-6.

Class 1A

1. Huckabay, 23-2; 2. Neches, 17-2; 3. Dodd City, 15-3; 4. Slidell, 17-3; 5. Gorman, 22-1; 6. Nazareth, 12-5; 7. Saltillo, 25-3; 8. Cross Plains, 18-3; 9. Jayton, 20-2; 10. Veribest, 13-3; 11. Ackerly Sands, 12-5; 12. Gordon, 17-5; 13. Hermleigh, 12-5; 14. Whiteface, 17-4; 15. Roscoe Highland, 20-4; 16. Brookeland, 16-4; 17. Gail Borden County, 17-4; 18. Iredell, 8-0; 19. Turkey Valley, 14-7; 20. Moulton, 17-7; 21. Lamesa Klondike, 8-2; 22. Aquilla, 16-3; 23. Bloomburg, 20-5; 24. Westbrook, 15-7; 25. Rocksprings, 15-8.

GIRLS PRIVATE
TAPPS 6A/SPC 4A

1. Plano John Paul II, 20-4; 2. Houston Christian, 19-4; 3. Dallas Bishop Lynch, 17-8; 4. FW Nolan Catholic, 19-6; 5. Dallas Parish Episcopal, 16-3; 6. SA Antonian Prep, 18-7; 7. Dallas Ursuline, 9-9; 8. Houston The Village, 12-9; 9. Plano Prestonwood Christian, 11-8; 10. Tomball Concordia Lutheran, 11-9.

TAPPS 5A/SPC 3A

1. Argyle Liberty Christian, 22-6; 2. Grapevine Faith Christian, 22-2; 3. Houston Second Baptist, 11-3; 4. SA St. Mary’s Hall, 15-6; 5. FW Southwest Christian, 6-9; 6. Tyler Grace Community, 17-5; 7. Austin St. Dominic Savio, 15-5; 8. FW All Saints, 9-8; 9. Brownsville St. Joseph’s, 9-7; 10. Houston Lutheran South, 7-6.

TAPPS 4A

1. Dallas Christian; 2. Geneva Boerne; 3. FW Lake Country Christian; 4. Lubbock Trinity Christian; 5. The Woodlands Legacy Prep; 6. League City Bay Area Christian; 7. Midland Classical; 8. Arlington Grace Prep; 9. Willow Park Trinity Christian; 10. SA Holy Cross.

TAPPS 3A

1. Tomball Rosehill, 14-2; 2. Amarillo San Jacinto, 15-3; 3. Houston Lutheran North, 5-6; 4. Bryan Brazos Christian, 12-4; 5. Lubbock Christian, 6-6; 6. SA Lutheran, 18-10; 7. Temple Central Texas, 12-4; 8. Dallas Akiba Yavneh, 11-6; 9. Weatherford Christian, 11-8; 10. Marble Falls Faith, 7-10.

TAPPS 2A

1. Hallettsville Sacred Heart, 4-1; 2. Lubbock All Saints, 13-0; 3. Red Oak Ovilla Christian, 7-3; 4. Dallas First Baptist, 17-5; 5. Austin Waldorf, 10-0; 6. Bryan Allen, 8-2; 7. Shiner St. Paul, 5-10; 8. Muenster Sacred Heart, 10-7; 9. Terrell Poetry Christian, 16-4; 10. Lubbock Kingdom Prep, 6-9.

TAPPS 1A

1. Edinburg Harvest Christian, 23-7; 2. Cypress Covenant, 9-3; 3. Fredericksburg Heritage, 11-0; 4. Granbury Cornerstone, 3-3; 5. Wichita Falls Christ, 5-7; 6. WF Wichita Christian, 7-8; 7. Texoma Christian, 6-11; 8. Weatherford Victory Baptist, 3-8; 9. Conroe Calvary Baptist, 3-2; 10. San Angelo Cornerstone, 2-4.


BOYS PUBLIC
Class 6A

1. Lake Highlands, 15-3; 2. Beaumont United, 17-1; 3. Austin Westlake, 21-2; 4. Arlington Martin, 18-3; 5. Allen, 17-6; 6. Plano, 17-6; 7. Mansfield Legacy, 14-4; 8. Trophy Club Nelson, 17-3; 9. Katy Seven Lakes, 20-4; 10. Cy Creek, 16-5; 11. Pearland Dawson, 17-4; 12. Denton Guyer, 15-5; 13. Round Rock Stony Point, 16-1; 14. San Marcos, 23-2; 15. Fort Bend Hightower, 13-6; 16. Humble Summer Creek, 17-4; 17. DeSoto, 15-4; 18. SA Northside Brennan, 16-6; 19. Plano East, 19-2; 20. Killeen Harker Heights, 15-7; 21. Dallas Highland Park, 14-5; 22. Keller, 11-9; 23. Cy Falls, 14-5; 24. SA Northside Harlan, 12-5; 25. Tomball Memorial, 19-2.

Class 5A

1. Dallas Kimball, 14-2; 2. Killeen Ellison, 19-3; 3. Mansfield Summit, 19-2; 4. Fort Bend Marshall, 18-3; 5. Amarillo, 20-3; 6. Boerne Champion, 19-1; 7. Dallas South Oak Cliff, 11-4; 8. Lancaster, 11-6; 9. Frisco Wakeland, 17-3; 10. Mount Pleasant, 20-0; 11. Frisco Liberty, 11-4; 12. Leander Rouse, 12-8; 13. Frisco Memorial, 12-10; 14. Colleyville Heritage, 14-4; 15. Manvel, 10-7; 16. Frisco Independence, 14-9; 17. Mont Belvieu Barbers Hill, 17-4; 18. Forney, 19-2; 19. Red Oak, 14-8; 20. FW Wyatt, 4-10; 21. A&M Consolidated, 13-6; 22. Lufkin, 20-3; 23. SA Veterans Memorial, 19-3; 24. SA Wagner, 10-8; 25. Midlothian, 17-4.

Class 4A

1. Dallas Carter, 17-2; 2. Dallas Faith Family, 16-2; 3. Silsbee, 11-11; 4. Houston Furr, 10-2; 5. Houston Washington, 11-7; 6. Boerne, 15-5; 7. Canyon, 15-2; 8. Dallas Pinkston, 12-9; 9. Sulphur Springs, 18-5; 10. Alvin Iowa Colony, 18-2; 11. Bullard, 18-4; 12. Stafford, 16-7; 13. Somerset, 13-8; 14. Hardin-Jefferson, 18-4; 15. Hamshire-Fannett, 18-5; 16. Little Cypress Mauriceville, 16-7; 17. Center, 15-3; 18. Tyler Chapel Hill, 8-6; 19. Hereford, 16-2; 20. Canyon Randall, 14-8; 21. Jacksonville, 11-5; 22. Lubbock Estacado, 11-13; 23. Pleasanton, 18-5; 24. Anna, 9-7; 25. Waxahachie Life, 20-4.

Class 3A

1. Dallas Madison, 9-13; 2. Hitchcock, 11-7; 3. Shallowater, 13-2; 4. Lorena, 15-5; 5. Brock, 14-7; 6. Peaster, 14-6; 7. Ponder, 16-5; 8. Mount Pleasant Chapel Hill, 22-2; 9. WF City View, 14-5; 10. Mexia, 16-5; 11. Lytle, 16-6; 12. Nacogdoches Central Heights, 11-10; 13. Orangefield, 16-5; 14. CC London, 13-7; 15. Holliday, 15-2; 16. SA Cole, 8-13; 17. Winnie East Chambers, 19-3; 18. Childress, 10-6; 19. Poth, 4-2; 20. Diboll, 6-7; 21. Franklin, 4-2; 22. Tornillo, 17-1; 23. Santa Gertrudis Academy, 14-6; 24. Gunter, 17-2; 25. Abernathy, 12-5.

Class 2A

1. Lipan, 19-1; 2. La Rue La Poynor, 15-7; 3. Timpson, 7-2; 4. Flatonia, 19-2; 5. Floydada, 19-4; 6. New Deal, 12-5; 7. Big Lake Reagan County, 13-9; 8. Martins Mill, 16-4; 9. Douglass, 18-2; 10. Sulphur Springs North Hopkins, 14-6; 11. Big Sandy, 15-4; 12. Farwell, 13-4; 13. New Home, 13-7; 14. Clarendon, 6-6; 15. Beckville, 17-5; 16. Port Aransas, 14-8; 17. Grapeland, 15-7; 18. Seymour, 12-5; 19. Tolar, 16-5; 20. Gruver, 12-9; 21. Thorndale, 13-5; 22. Vega, 10-4; 23. Cisco, 13-4; 24. Stockdale, 6-9; 25. Olton, 12-4.

Class 1A

1. Graford, 18-3; 2. Jayton, 20-0; 3. Tilden McMullen County, 20-2; 4. Mertzon Irion County, 11-1; 5. Perrin-Whitt, 14-3; 6. Nazareth, 10-5; 7. Texline, 18-3; 8. Lorenzo, 12-8; 9. Garden City, 19-3; 10. Midway, 14-5; 11. Dodd City, 14-7; 12. Brookeland, 14-4; 13. Gordon, 14-5; 14. Martinsville, 15-4; 15. Slidell, 9-12; 16. Abbott, 4-0; 17. Waelder, 17-7; 18. Huckabay, 14-5; 19. Fayetteville, 12-7; 20. San Perlita, 5-14; 21. Whitharral, 8-4; 22. Lenorah Grady, 13-6; 23. Neches, 11-8; 24. Munday, 13-3; 25. Eula, 10-8.

BOYS PRIVATE
TAPPS 6A/SPC 4A

1. Houston Christian, 18-3; 2. Plano Prestonwood Christian, 18-6; 3. Houston St. Thomas, 13-1; 4. Addison Trinity Christian, 25-4; 5. SA Antonian Prep, 20-6; 6. Tomball Concordia Lutheran, 15-5; 7. SA Central Catholic, 16-4; 8. Dallas Bishop Lynch, 16-8; 9. Addison Greenhill, 13-3; 10. Dallas Parish Episcopal, 16-11.

TAPPS 5A/SPC 3A

1. Austin St. Michaels, 14-6; 2. Houston Second Baptist, 16-7; 3. San Antonio TMI Episcopal, 19-6; 4. Grapevine Faith Christian, 18-7; 5. The Woodlands Christian, 14-9; 6. Argyle Liberty Christian, 20-9; 7. Midland Christian, 16-14; 8. Austin Regents, 16-8; 9. Laredo St. Augustine, 17-4; 10. Frisco Legacy Christian, 20-7.

TAPPS 4A

1. Lubbock Trinity Christian, 14-6; 2. Houston St. Thomas Episcopal, 13-3; 3. Austin Brentwood Christian, 14-6; 4. Arlington Grace Prep, 10-7; 5. Boerne Geneva, 15-5; 6. McKinney Christian, 16-2; 7. Schertz John Paul II, 7-14; 8. CC Incarnate Word, 13-10; 9. SA Holy Cross, 13-9; 10. Austin Veritas, 13-4.

TAPPS 3A

1. Houston Westbury Christian, 13-8; 2. Houston St. Francis Episcopal, 10-5; 3. Dallas Akiba Yavneh, 11-5; 4. Lubbock Christian School, 9-2; 5. Houston Lutheran North, 10-5; 6. Waco Live Oak Classical, 18-0; 7. Marble Falls Faith, 9-7; 8. Bryan Brazos Christian, 9-6; 9. Richardson North Dallas Adventist, 5-5; 10. Tyler Bishop Gorman Catholic, 11-5.

TAPPS 2A

1. FW Bethesda Christian, 19-2; 2. Lubbock All Saints Episcopal, 16-1; 3. Galveston O’Connell, 12-7; 4. Houston Grace Christian, 14-9; 5. Lubbock Kingdom Prep, 8-2; 6. Pflugerville Concordia, 12-7; 7. Longview Trinity, 5-1; 8. Austin Juan Diego Catholic, 11-7; 9. Wylie Preparatory, 8-1; 10. Red Oak Ovilla Christian, 9-6.

TAPPS 1A

1. Cypress Covenant, 13-8; 2. DeSoto Canterbury Kingdom, 6-8; 3. WF Wichita Christian, 9-5; 4. Dallas The Winston, 11-2; 5. North Prosper Prestonwood Christian, 7-2; 6. Conroe Calvary Baptist, 7-4; 7. San Angelo Cornerstone, 12-5; 8. Spring Founders Christian, 13-7; 9. Dallas Cambridge, 7-3; 10. SA Legacy, 10-2.